Dnes Vám chci povědět pár storek z podkavkazí. V Tbilisi mají obchody, které obřími neonovými nápisy hlásají, že nejsou jako na západě 24/7 ale, že mají otevřeno 24/24!!!
Když řídím naší Ladu Nivu ulicemi centrálního Tbilisi, probouzí se ve mne doposud nepoznaná divokost a velmi rychle se přizpůsobuji gruzínskému stylu jízdy. Jen pro objasnění - jde o to, že:
Když řídím naší Ladu Nivu ulicemi centrálního Tbilisi, probouzí se ve mne doposud nepoznaná divokost a velmi rychle se přizpůsobuji gruzínskému stylu jízdy. Jen pro objasnění - jde o to, že:
- tři středové pruhy na čtyřproudové silnici jsou zásadně od toho, aby bílá přerušovaná čára vedla pokud možno co nejpřesněji pod středem vozidla - tedy asi v místě pod řadící pákou.
- nejvyužívanější součástí gruzínských vozidel je klakson. Ten se využívá pokud možno nepřetržitým přerušovaným tónem, zvláště potřebujete-li se na křižovatce - když svítí červená - prodrati co nejvíce kupředu mezi stojícími vozidly.
- gruzínští řidiči jsou velmi solidární. svítíte-li během mlhy, šera, deště, sněhu nebo dokonce za jasného dne - protijedoucí vozidla vás během chvíle divokým blikáním upozorní, že máte určitě omylem zapnuta světla!
- nemusíte míti obavy při přejíždění přechodů pro chodce neboť zelená pro chodce znamená pouze doporučení, že mají o 20 procent větší šanci přežít přechod ulice bez úhony. pro pobavení lze zvláště v těchto momentech přidávati plyn a chodci komicky poskakují mezi jedoucími auty
- nadlidským úkolem je případná koupě cestovních pásů. Na rozdil od Uzbekistánu, kde tamní řidiči ze svých Fiatů pásy odmontovávají a prodávají, v Gruzii je podle evropských standardů zvykem pasy ve voze míti.
- policejní složky jezdí v nových Oktáviích a blikají. V případě nejasností v běhu silničního provozu policista z vozu vezme malý mikrofon a přes megafón přímo za jízdy pořvává na řidiče před ním. Na rozdíl od takzvaných rozvinutých zemí se v Gruzii zřídkakdy stane, že policista nějaké vozidlo zastaví a pokutuje. Zdejší složky neomezují svobodu řidičů. Zvláště adrenalínovým sportem je předjíždění policejních aut během různých dopravních situací - přes plnou čáru, v obci, na křižovatce na červenou, v zácpě a podobně.
- nejnebezpečnějším prvkem dopravy v Gruzii jsou takzvaní řidiči maršrutek, neboli minibusů. Z morálního statusu mají přednost i před řidiči nabouchaných luxusních vozidel, kteří ví, že střet s maršrutkou znamená velké problémy. Minibusy totíž vozí až dvacet lidí a problémy s případným zraněným mohou proto nastat při střetu z jakékoliv strany. Opravit starý Ford Tranzit je také v Gruzii mnohem jednodušší než opravit Audi A8 či zde oblíbený Hummer.
- inovativním prvkem v gruzínské dopravě je tzv. couvání proti proudu (automobilů). Z důvodu vysoce rozvinuté infrastruktury v Tbilisi totiž řidiči pokud minou odbočku z víceproudových silnic, musejí pokračovat mnoho kilometrů než se dostanou zpět na jimi potřebný úsek. Tento problém se řeší couváním v "protisměru". Vozidlo couvá a zároveň kličkuje mezi projíždějícími vozidly až na potřebné místo.
- největšími nepříteli gruzínských řidičů jsou tzv. "vysávači benzínu." Už i nám se stalo to, co zde v Tbilisi téměř každému. Příjdete ráno k vozidlu a ouha - nenastartujete. Někdo Vám totiž v noci vysál benzín z nádrže. Gruzínci proto zásadně na ježdění nekupují plnou nádrž.
- z důvodů špatných vzdělávacích zařízení místním řidičům nikdo nevysvětlil, k čemu slouží směrové světla - tzv. blinkry. Ty řidiči využívají libovolně aniž by po jejich zapnutí odbočili na první, druhé nebo třetí křižovatce v pořadí. Ke změně směrového pruhu totiž slouží hlavně klakson, který velmi úspěšně nahrazuje blinkry.
2 komentáře:
Ale tak zákeřné tramvaje jako v Ostravě tam zajisté nemáte :) Jinak si mě ale pobavil
no ne? kdopak se nam to ozval ze zahrobi?? Ze by nas dolnokubinsky michael schumacher? :-))) Zdravim te! nekdy se pripoj na to debilni icq ne??? Tak zdar
Okomentovat